Буксирування машин з “автоматом”, “роботом” або варіатором
Буксирування несправного авто з коробкою-автоматом має свої тонкощі та правила, від яких краще не відступати. Справа в тому, що подібна трансмісія на відміну від механіки трохи інакше влаштована. Буксирування може негативно зашкодити технічному стані авто.
Чому буксирування авто з коробкою-автомат має бути обережним
Коробка-автомат має конструктивні особливості. Складна конструкція автоматів має додаткові вузли, хитру гідросистему, керовану перемиканням передачі. У свою чергу, така дія охолоджує агрегат.
В системі є масляний насос. Якщо двигун не функціонує, то немає і тиску в гідросистемі агрегату. У результаті вузли не отримують нормально необхідне мастило. Якщо машину потрібно відкотити на дистанцію трохи вперед чи назад, це не проблема. Однак при тривалому буксируванні голодування без масла може призвести до зношування запчастин. Про це варто завжди пам’ятати під час переміщення автомобіля на тривалі відстані.
Буксирування машини з гідромеханічною коробкою-автомат
У застарілих моделях авто автоматична коробка має не більше 6 передач. У такому разі допускається буксирування машини на швидкості 50 км/год. Буксирувати машину можна лише на невелику відстань. Чим менша дистанція, тим краще. Переміщення автомобіля з двигуном, що не функціонує, вимагає розриву механічного зв’язку двигуна з колісною парою. І тому трансмісія має нейтральний режим. Тобто водій повинен перевести автомат у режим N за допомогою спеціального селектора. Увімкнути його можна за допомогою викрутки, кнопки або бортового комп’ютера.
Сучасне авто оснащене 10-ступінчастою коробкою. Агрегат щільно укомпонований, у ньому багато фрикціонів. Така коробка дуже важко переносить буксирування, якщо двигун вимкнений. У ній також є аварійний режим, за допомогою якого трансмісія відключається від двигуна. Застосовувати його краще в екстрених випадках. Наприклад, коли автомобіль потрібно витягнути із брудної ями. З тросом буксирувати машину неприпустимо. При поломці необхідно викликати евакуатор та завантажити машину на платформу.
Не варто буксирувати і повнопривідне авто:
- Коробка передач має примусове відключення, проте варто його застосовувати при витягуванні машини з кучугур.
- Якщо відстань буксирування величезна, це може зашкодити деталям. У такому разі можлива серйозна поломка.
Як правильно відбуксирувати авто з «роботом»
Для буксирування автомобіля з роботизованою коробкою слід обов’язково включити нейтральну передачу. В АМТ усім управляє електроніка при функціонуючому двигуні. Для цього є нейтральна передача. Активізувати її можна рухом важеля з натисканням на гальмо.
Робот влаштований практично як стандартна механіка. Буксирувати автомобіль можна без обмежень відстані. При цьому двигун можна заглушити або включити.
Роботизована коробка має два зчеплення, має близьку до автомата конструкцію. Агрегат керується гідравлікою. Тут недостатньо просто перевести селектор у потрібний режим. Важливо, щоб колеса були нерухомими або оберталися у напрямку вперед. Не можна буксирувати машину з роботом на відстань понад 50 км. Інакше можливе серйозне зношування запчастин.
Буксирування авто з варіатором
Безступінчаста коробка просто влаштована та оснащена меншою кількістю деталей. Однак і вона погано переносить буксирування. Варіатор має масляний насос. Важливо:
- перевести селектор у положення N;
- завести мотор;
- не перевищувати швидкість понад 50 км/год;
- обмежити дистанцію переміщення.
Якщо трансмісія не має режиму примусової нейтралки, слід буксирувати її дуже повільно на невелику дистанцію. Інакше є ризик пошкодити цепт, вал, ремінь, підшипники, гідравлічний блок. Важливо відмовитись від тривалого переміщення автомобіля на буксирі.
Чи може автомобіль буксирувати інший – як дізнатися
Заглухлий автомобіль може пересунути будь-яка машина, в якій є вушко для троса. Однак водієві потрібно враховувати тягову потужність транспорту. Існує певна припустима маса причепа:
- машина є вродженим тягачом, якщо може буксирувати причепи до 3,5 т (трейлери, яхти);
- середній кросовер, позашляховик з автоматом може буксирувати причепи до 2 т (човни, невеликі трейлери на колесах);
- легковий автомобіль може тягнути причіп до 1,5 т за умови добре прогрітого двигуна;
від буксирування слід відмовитись, якщо в характеристиках авто немає вказівки про причеп..
Тягнути автомобіль «на холодну» ні в якому разі не можна. У переміщенні важливо виключити малі та великі ривки, інтенсивний розгін. Вибудовуйте маршрут без підйомів та крутих спусків.
Перед буксируванням важливо заздалегідь вивчити інструкцію з експлуатації транспортного засобу. У ній може бути зазначена заборона буксирування. Слід пам’ятати, що водій евакуатора з частковим навантаженням не знає всіх тонкощів буксирування вашого авто.
Для будь-якої трансмісії обов’язково слід увімкнути нейтральну передачу, рухатися слід у щадному режимі. Пам’ятайте, що будь-яке буксирування є стресом для коробки. Невідомо, чи можна буксирувати автомобіль з повним приводом. Краще відмовитися від цього процесу. Якщо вам не вдалося уникнути буксирування, варто провести подальшу діагностику деталей та замінити трансмісійну олію на нову. Також важливо змінити всі фільтри.